Porady

Lakierowanie podłogi drewnianej

Jedną z najczęściej stosowanych metod zabezpieczenia podłóg drewnianych jest lakierowanie. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli uzyskać optymalny efekt wizualny i długotrwałą ochronę powierzchni.

Lakierowanie podłogi drewnianej
krok 1

Przygotowanie powierzchni

Drewno surowe należy przeszlifować papierem ściernym ( 120), drewno pokryte warstwą lakieru wyceklinować aż do odsłonięcia surowego drewna,. W przypadku drewna woskowanego należy usunąć warstwę wosku, a następnie przeszlifować aż do powierzchni surowego drewna. Drewniane podłogi, które były woskowane przez wiele lat nie mogą być lakierowane, ponieważ materiał woskowy w drewniw nie jest możliwy do usunięcia.

krok 2

Czyszczenie powierzchni

Usuń pył i kurz z powierzchni. Upewnij się, że narożniki są oczyszczone z pyłu.

krok 3

Zabezpieczenie ścian

Lakier do parkietu może zabrudzić ściany i stolarkę. Zastosuj taśmę malarską do zabezpieczenia dolnych powierzchni.

krok 4

Malowanie krawędzi - bejca, podkład

Przed nałozeniem lakieru można zastosować Bejcę do drewna V33 w celu uzyskania właściwej kolorystyki podłogi. Rozpocznij od malowania narożników za pomocą pędzla.

krok 5

Malowanie podłogi - bejca, podkład

Nakładać bejcę wałkiem, metodą krzyżową, kierując się w kierunku drzwi. Upewnij się że warstwa bejcy ( podkładu ) jest odpowiednio naniesiona.

krok 6

Matowienie powierzchni

Pozostaw do wyschnięcia, a następnie lekko przeszlifuj ręcznie powierzchnię za pomocą papieru ściernego (120) i starannie odpyl.

krok 7

Lakierowanie krawędzi podłogi

Rozpocznij od lakierowania krawędzi podłogi za pomocą pędzla

krok 8

Lakierowanie powierzchni podłogi

Nakładaj lakier, metodą krzyżową, kończąc w kierunku słojów drewna i kierując się od narożnika pokoju w kierunku drzwi.

krok 9

Matowienie pomiędzy warstwami lakieru

Przed nałożeniem kolejnej warstwy lakieru, parkiet należy zmatowić papierem ściernym (120), a następnie odpylić, aż do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni.

krok 10

Nakładanie kolejnych warstw lakieru

Aby uzyskać optymalny rezultat nałóż 3 warstwy lakieru do parkietu V33. W przypadku zastosowania podkładu, wystarczą dwie warstwy lakieru.

Góra strony